Dnes si ukážeme, jak sešívat malé čtverečky, v našem případě (5x5cm), které často vznikají jako odpad při šití kosmetických tašek a kabelek. Dříve jsem pro sešívané panely používala klasický postup, kdy se čtverečky sešily do řad a jednotlivé řady se k sobě následně sešívaly. S hotovým panelem jsem ale nikdy nebyla spokojená na 100%. U tak malých kousků se mi nedařilo udržet rovnou linii a přesné sesazení švů.

V dnešním návodu si krok za krokem ukážeme techniku, se kterou zvládnout ušít panel i úplné začátečnice. Švy na sebe budou dokonale navazovat a linie budou krásně rovné. Je to pro mě taková malá velká "revoluce" při sešívání malých kousků. Snad bude i pro vás!

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Co budeme potřebovat?

 

čtverečky látek o velikosti 5x5cm (nebo jiný rozměr)

jednostranně zažehlovací vlizelín (novopast) o gramáži do 60g

nůžky, žehličku a žehlící prkno

pravítko a tužku

šicí stroj

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

Obr.1 Na podložku si rozložíme čtverečky tak, jak je budeme chtít mít na hotovém panelu. Můj panel má osm řad po osmi čtverečkách o velikosti 5x5cm. Celková velikost panelu před sešitím je 40x40cm.

 

Obr.2 Z jednostranně nažehlovacího vlizelínu si vystřihneme čtverec o stejné velikosti (40x40cm) a tužkou na něj nakreslíme mřížku po 5-ti cm. Jednotlivé látkové čtverečky pak ve stejném pořadí přenášíme na vlizelín a zažehlujeme.

 

Obr.3 Jde to rychle a panel připravený pro sešití je hotový během pár minut. Na spodním obrázku je pohled na rubovou stranu panelu před sešitím.

 

Obr.4 Nyní budeme panel přehýbat řadu po řadě (líc k líci) a z rubové strany sešívat na šířku patky (cca 0,7cm). Švy během šití na rubové straně sežehlujeme na jednu stranu.

 

Obr.5 Pohled na lícovou a rubovou stranu panelu sešitého po svislých řadách.

 

Obr.6 Předtím, než začneme sešívat vodorovné řady, musíme z každého švu odříznout jeden až dva mm a švy rozžehlit.

 

Obr.7 Teprve nyní se můžeme pustit do sešívání vodorovných řad.

 

Obr.8 Opět šijeme jednu řadu za druhou a švy sežehlujeme. Po odšití všech řad i zde odřízneme jeden až dva mm ze švů a švy rozžehlíme.

 

Obr.9 Hotový panel přežehlíme nejen z rubové, ale i z lícové strany a máme krásný základ pro další šití a prošívání.

 

Švy jsou jako podle pravítka krásně rovné. Pojďte se i vy s námi pustit do využití zbytků.

Hezký den a příjemné šití vám přeje Lucie alias AMA_tér!